Město dostalo znovu návrh na referendum k vodárenské problematice. Zahájilo jeho kontrolu.
"Město dostalo znovu návrh na referendum k vodárenské problematice. Zahájilo jeho kontrolu."
Moje reakce na tento článek, který si můžete přečíst na stránkách SMZ (stačí kliknout na výše uvedený odkaz).
Námitky vedení města k uspořádání referenda jsou známé od září 2018 a jsou popsány v Magazínu Aliance Voda Zlínsku č. 6/2018.
Pro pořádek tedy naše argumenty zopakuji.
1. „A jak je to s vyjádřením Ministerstva vnitra? Cituji: „ V první řadě zdůrazňujeme, že Ministerstvo vnitra ve vztahu k zákonu o místním referendu podává pouze právně nezávazný výklad zákona.“!
A dále píše: „Rozhodnutí, zda lze o konkrétní otázce v konkrétním případě konat místní referendum, však náleží pouze zastupitelstvu obce.“ !“
2. „A když Vám, občanům, tito úředníci píší, že „nikdo není oprávněn udělovat představenstvu VaK Zlín pokyny týkající se obchodního vedení firmy“, tak jen tak asi pozapomněli uvést možnost podle paragrafu 51 odst. 2 zákona o obchodních korporacích č. 90/2012 Sb.,“ že člen statutárního orgánu obchodní korporace může požádat nejvyšší orgán obchodní společnosti (tzn. valnou hromadu) o udělení pokynu týkajícího se obchodního vedení.“
A to se přesně stalo na valné hromadě VaK Zlín dne 28.června letošního roku, když na pořadu jednání byl bod 9) „Prezentace výsledků analýzy variant dalšího fungování společnosti (VaK Zlín) a udělení pokynu valné hromady adresovaného představenstvu na jeho žádost“!!!
Což si můžete ověřit na stránkách samotného VaK Zlín zde: http://www.vakzlin.cz/images/2018/pozvanka-2018.pdf
Tento pokyn byl dokonce udělen, a to přesně v té samé věci, o které jsou otázky v referendu. Tedy jestli s Veolií nebo bez ní.“
3. To, že se neustále střetáváme s nepravdami ze strany úředníků města (ale i ze strany vládnoucích politiků, jak to v minulosti předváděl především bývalý primátor pan Adámek) je všeobecně známé a také na to poukazujeme.
Krásný příklad nepravdy a manipulace je včerejší vyjádření pana Dvořáka, ve výše uvedeném článku „Město dostalo znovu návrh na referendum k vodárenské problematice. Zahájilo jeho kontrolu.“ když píše:
„Město Zlín navíc nemá přímý vliv na vedení společnosti. Je pouze jejím největším akcionářem, když vlastní cca 46 procent akcií. Ty mu však neumožňují VaK Zlín ovládat.“
Pravda je taková, a můžete si ji ověřit, že na valných hromadách, které mají ze zákona moc vedení měnit, má jen a pouze SMZ vždy nadpoloviční většinu hlasů a tak může VaK ovládat. Koneckonců přímo ve výročních zprávách samotného VaK Zlín si můžete přečíst, že SMZ je ovládající osoba VaK Zlín!
Pan Dvořák také dobře ví, že SMZ vlastní 47,41 % akcií, ale číslo 46% navozuje dojem, že SMZ nic prosadit nemůže. Je možné toto jednání označit jako manipulaci?
Navíc, a to je třeba zdůraznit, jsou tu akcionáři, kteří by potřebné změny jistě pomohly prosadit. Žalobci v soudním sporu o platnost provozních smluv Otrokovice a Fryšták, ale i další akcionáři, mají zájem o samostatné provozování bez prostředníka. Mají zájem ukončit tunelování nás občanů i společnosti samotné.
Poslední věta článku pana Dvořáka je prostě PR proti referendu. Milión za referendum, které se bude konat spolu s volbami do EP? Ne samostatně.
Občané za dobu trvání provozního modelu s VEOLIÍ zaplatili ze svého NAVÍC přes miliardu korun. Jen samotné SMZ doplácí desítkami miliónů na tento způsob hospodaření s veřejným majetkem. Že je to číslo, milión korun, nadhodnocené asi nemá cenu zdůrazňovat, ale ve srovnání s tím, o co jsme byli oloupeni a o jaké stomilionové částky ještě v budoucnu do konce platnosti provozního modelu přijdeme, jde o číslo směšně zanedbatelné.
Důležité je ovšem také připomenout předvolební sliby politických stran před komunálními volbami 2018. (O těch z roku 2014 ani nemluvě).
ANO – VODA ZPĚT DO RUKOU MĚST A OBCÍ – ANO bude líp.
- Od roku 2004 jsme prvním politickým subjektem, který INTENZIVNĚ řeší problém vodárenství.
- ZAVAZUJEME SE, že uděláme vše pro návrat provozování do rukou společnosti VaK Zlín
STAN – „Dlouhodobě prosazuji názor, že voda patří městům a obcím.“, to byl citát pana Adámka. Nebo: „STAN, pokud k tomu dostane na podzim od voličů mandát, zváží vypsání řádného referenda mimo volební kampaně, s odborně vydefinovanými otázkami a s dodržením všech termínů, které zákon o referendu určuje.“
ODS – Zlín = město, kde jeho občané žijí a SPOLUROZHODUJÍ.
PIRÁTI – „Jednou z hlavních priorit pirátského programu bude téma poskytování kvalitních informací. Kvalitními informacemi umožníme obyvatelům zapojovat se do rozhodování…“
Tak co by mělo referendu zabránit? Přes 7.000 podpisů občanů není málo, a pokud mají politici města Zlína k těmto občanům úctu, jako že by měli mít, tak by jejich přání měli vyslyšet.
Otázkou je, jaké že to síly nechtějí změnu ve způsobu provozování majetku města a společnosti VaK Zlín připustit?
Jsou to ti samí, kteří si za prosazení VEOLIE přišli na 80 miliónů korun do svých vlastních kapes?