Proč referendum o vodě? Část I.
PROČ REFERENDUM O VODĚ? ČÁST I.
Největší tunel na peněženky pro občany, zavedení provozního modelu hospodaření s vodou na Zlínsku, má svůj počátek v období roků 2002 až 2004. Z tohoto pohledu by se mohlo zdát, že po 16 letech je již pozdě cokoliv řešit.
Tehdy politici kašlali na potřeby lidí a upřednostnili své osobní zájmy (podle několika nezávislých zdrojů si někteří z nich přišli na dohromady až 60 miliónů korun) a umožnili zprivatizovat zisky z hospodaření s vodou. Těží z toho francouzský nadnárodní koncern VEOLIA.
Dělali od té doby politici, kteří smlouvy, obchodní vztahy i celou filozofii provozu podniku Vodovody a kanalizace Zlín mají skrze volbu členů představenstva a dozorčí rady ve svých rukou, opravdu vše nejlepší pro nás, pro obyčejné občany? Podle nich, podle jejich neustálých vyjádření v Magazínu Zlín, na webu města (a koneckonců jejich zástupce ve VaK Zlín také pomocí placených inzerátů, Infokapky atd.) toho dělají moc a díky tomu cena vody není problém.
Je tomu tak? Dělají naší politici v náš prospěch opravdu vše, co mohou? Jak to máme poznat? Vyznat se v množství informací a v ekonomických číslech je složité. A stojí to spoustu času a nakonec i peněz.
Nejjednodušším způsobem, jak si na výše uvedené otázky odpovědět, je sledovat vyjádření zainteresovaných osob a porovnat je s ověřitelnými údaji. Jednoduše si zkontrolovat, zda nám politici či představitelé VaK Zlín (právě těmi politiky dosazení) říkají pravdu.
My, kteří stojíme za tím, aby se občané k celé záležitosti mohli svobodně vyjádřit v referendu, jsme přesvědčeni, že tak, jak politici lhali v letech 2002 až 2004 (ono mít v kapse pár miliónů za nějakou tu lež stojí), nám i nyní, byť jiní politici, opět neříkají vždycky pravdu.
A protože ty lži máme zdokumentované, dovolíme si na ty podstatné v následujících článcích upozornit.
Tyto lži a fakta dokazují, že provozní model s Veolií je pro majitele vodohospodářské infrastruktury (města a obce Zlínska, VaK Zlín, popř. soukromé firmy) nevýhodný a nejvíce na to doplácíme my, občané. Ale ještě více na to v budoucnu doplatí naše děti, protože se nedostatečně investuje do obnovy vodohospodářské infrastruktury, což způsobí obrovský růst ceny vodného a stočného.
Politici nám jenom házeli klacky pod nohy. Byť mohli referendum vyhlásit již společně s podzimními komunálními volbami v roce 2018, raději se soudí a i nadále zpochybňují význam hlasů a názorů nás, občanů. Neměli a nevěříme, že mají, zájem problém skutečně vyřešit. Proto chceme referendum, abychom jim pomohli tento Gordický uzel rozetnout.
Pavel Sekula, zastupitel a předseda Spolku Aliance Voda Zlínsku